Latest News

Cedar Beach Open Water Practices

Less than 6 Days until the 3rd Annual Cedar Beach Open Water Event 34 swimmers participated in the hird open water practice at Cedar...

By Peter Smit

Third Hauppauge Short Course Sprint Mett - July 10

26 Novice seimmers competed at the third Hauppauge SC Sprint Meet. They raced 94 times and swam 66 best times -- 70%. Total time...

By Peter Smit
Summer Jr National Qualifiers
Max Buchen
Trevor Green
Winter Jr National Qualifiers
Max Buchen
Marissa DeMarco
Trevor Green
Emily Herr
Vincent Vinciguerra
NCSA Jr National Qualifiers
Timmy Brady
Max Buchen
Marissa DeMarco
Bella Dimaculangan
Trevor Green
Emily Herr
Ethan Placencia-Nazareno
Brayden Savas
Vincent Vinciguerra
LC Senior Zone Qualifiers
Sergei Boudreau
Meghan Brady
Timmy Brady
Max Buchen
Marissa DeMarco
Bella Dimaculangan
Jacob Field
Amelia Griffin
Kate Gironda
Trevor Green
Richie Hall
Emily Herr
Hanna Matheson
Brendan Miller
Thomas Miele
Ethan Placencia-Nazareno
Brayden Savas
Kate Sommerstad
Ryan Sommerstad
Colin Stueber
Colin Veit
Jacky Vinciguerra
Vincent Vinciguerra
Lauren Woody
Sr Mets Championship Qualifiers
Sergei Boudreau
Meghan Brady
Timmy Brady
Max Buchen
Marissa DeMarco
Bella Dimaculangan
Jacob Field
Trevor Green
Kate Gironda
Amelia Griffin
Richard Hall
Emily Herr
Abaigeal Higgins
Makayla Lee
Hanna Matheson
Thomas Miele
Brendan Miller
Rayna Mossey
Ethan Placencia-Nazareno
Brayden Savas
Ryan Sommerstad
Colin Stueber
Giuliana Vavalle
Colin Veit
Jacqueline Vinciguerra
Vincent Vinciguerra
MaryGrace Warring
Lauren Woody
Dasha Zakharova
LC Eastern Zone Age Group Championship Qualifiers
Charles Antonetti
Bryce Boudreau
Arwen Dassen
Landon Emmmerich
Olivia Hartnagel
Brendan Miller
Rayna Mossey
Ethan Mungal
Holden Stencel
Ula Weng
Sadie Wiedersum
IM-Xtreme Games Qualifiers
Brendan Miller
Ryana Mossey
Holden Stencel
Colin Stueber
Sotiris Theophilou
Cali Gabrielson
Alexa Surdi
Bryce Baranowski
Nate Kimmy
Jayla Casela
Aiden Fratticci-Rodriguez
Bryce Boudreau
Alex Fidos
Charles Antonetti
Chloe Cantrell
Olivia Hartnagel
Sadie Wiedersum
Ethan Mungal
Juliana Fratticci Cseri Jack Bailey
Arwen Dassen
Ula Weng
Benjamin Rochlin
Kaylee Vargas
Vincent Nguyen
Azzurra Surenda
Marcus Sumpter
Myla Kelly
Emirhan  Ozsoy
Izzy Vargas
Luke Laidlaw
Madison Vilagracia
TVSC Class of 2024
Anna Albert
SUNY Cortland NY

Timothy Brady
Tufts University MA

Max Buchen
Ohio State University OH

Marissa DeMarco
University of Tampa FL

Annabel Dimaculangan
Georgetown University DC

Richard Hall III
Southern Connecticut State University CT

Abaigeal Higgins
University of Mary Washington VA

Makayla Lee
Sacred Heart University CT
 
Morgan Lee
Florida State University FL

Hanna Matheson
Stevens Institute of Technology NJ

Thomas Miele

Sofia Primak
Rensselaer Polytechnic Institute University NY

Sarah Seale
Washington College MD

Vincent Vinciguerra
University of Pennsylvania PA

MaryGrace Waring
Iona University NY
2020 Olympic Trial Qualifiers
Kyra Sommerstad
 
TVSC Alumna
Casey Gavigan
2016 Olympic Trial Qualifiers
TVSC Alumnus
Thomas Luchsinger
2012 Olympic Trial Qualifiers
TVSC Alumni
Thomas Luchsinger
 
Julia Smit
 
Michael Smit
2008 Olympic Trial Qualifiers
Thomas
Luchsinger
 
TVSC Alumni
Julia Smit
 
Michael Smit
2008 Olympic Team Member
TVSC Alumna
Julia Smit
2004 Olympic Trial Qualifiers
Julia Smit
 
Mark Hill
2000 Olympic Trial Qualifiers
TVSC Alumnus
Chris Helin

Upcoming Events

Address
PO BOX 224
East Setauket, NY 11733