5 Three Village Swim Club



Last update
4/17/2015


Head Coach:
Mark Anderson

mark.anderson
@tvsc.org


P.O. Box 224
East Setauket
NY 11733

Web Master:
Peter Smit

Coaching Staff



Dolphin Team
Session II
Mar-15, Mar-29, Apr-19, Apr-26, May-3, May-10, May-17, May-31, Jun-7, Jun-14

Coach Kerry



TVSC
Class of 2015



Devin Jackson

Julia Bogdanski
York college of Pennsylvania PA

Patrick Robertson

Andre Rastegar
Johns Hopkins University MD

Nancy Shemet

Zach Kaplan
Binghamton University NY

Lara Sarubbi

Hannah Parbst
Ithaca College NY

Ryan Burke

Evan Zou

Peter Li
Cornell University NY

Cassandra Willie
University of Maryland UMBC MD

Sarah Schoenfeld
Binghamton University NY

Dominique Betterbed
Boston University MA


Download PDF file reader

Internet Content Rating Association

Saturday Apr-18  Clinic sign-up  at Stony Brook School

The following submission is the slate for the TVSC Board of Directors for the 2015-2016 season presented by the nominating committee:

          President-Steve Kaplan
          Vice President-Bill Nilsson*
          Secretary-Julie Pergan*
          Treasurer-Tracey Bogush*
          Trustee-Charlie Shemet
          Trustee-Marret Anderson*
          Trustee-Christine Retzlaff**
          Trustee-Marie Bances**
          Trustee-Ken Farrell**

* Re-election year ** First time nomination

In the absence of any petitions for consideration of nomination (see-Article VII sec 3 of the by-laws), the slate shall become the electoral ballot at the Dinner Dance, May 1, 2015

Respectfully submitted,
Bill Nilsson - Chairperson Nominating Committee  axeman@gmail.com

Hobie Swim 2014-2015 season   order form
Training equipment  order form

TVSC 2014-2015 SC season Top Times  updated Apr-15
TVSC IMX rankings updated Apr-1
Metro  SC IMX Top-25  updated Apr-1
Metro SC Top-25  updated Mar-30

April 13, 2015
2015 ASCSC County Championships



TVSC Class of 2015 at Counties: Patrick Robertson, Peter Li, Cassandra Willie, Dominique Betterbed, Evan Zou, Lara Sarubbi, Ryan Burke, Nancy Shemet, Sarah Schoenfeld, Julia Bogdanski, Devin Jackson, Hannah Parbst, and Zach Kaplan

TVSC Finishes 3rd - 1 Individual & 7 Relay Team Records Broken
Meet results     Individual results

The "long" 2014-2015 short-course season concluded this past weekend with the 2015 ASCSC County Championships at the Nassau Aquatic Center. While TVSC did not win the Counties, our 119 athletes still swam great, with 282 best times (55%) and total time drop of 456 seconds (7+ minutes).

New time standards: 5 'AAAA' times, 23 'AAA' times, 36 'AA' times, 25 'A' times, and 23 'BB' times.

At the end of SC season our seniors still amazingly achieved 2 new NCSA cuts, 13 new Sectional cuts, and 8 new Sr Mets cuts, making this year's Counties one of the most succesful ones in Three Village Swim Club history.

Congrats to Long Island Express athletes for winning their first ever ASCSC County Champioships.

For several of the 13 graduating Seniors this was the bittersweet last meet of their swimming careers, as they choose not become a student athlete in college, while for the others it was the bittersweet last short course meet competing for Three Village Swim Club.

An incomplete list of high lights:  one of the few great team meets each season (the others Relay Carnival and December Holiday Classic) . . . . . TVSC will not do well at this meet with only their fastest swimmers -- they need the team's depth: points of the swimmers who score points in B-final too! . . . . . graduating senior Cassandra Willie's upset victory in 200 IM swimming a personal best by 4.5 seconds! . . . . . all the exciting TVSC Relay wins . . . . . Erika Lin (12) qualifying for finals in 100 free in her first Counties . . . . . Luka Zuric (14) winning 100 free 13-14 boys and not breaking 60 seconds, not breaking 50 seconds, but breaking the 49 second barrier . . . . . Jason Louser (13) winning 100 breast and breaking 60 second barrier . . . . . Angelina Harris (12) winning the 200 IM and breaking an almost 30 year old Team Record from Kristy Helin. . . . . Hunter Emerson (10) convincingly winning three of his four events and High-Point . . . . . 15-18 Girls (Casey Gavigan, Emily Anderson, Cassandra Willie, and Nancy Shemet), 15-18 Boys (Zack Kaplan, Alec Huner, Andrew Stange, and Evan Zou), 13-14 Boys (Matt Vintis, Jason Louser, Luka Zuric, and David He), and 11-12 Girls (Kyra Sommerstad, Angelina Harris, Frankie Pellegrino, and Rebecca Crane) broke TVSC 200 Medley Relay Team Records . . . . . 13-14 Boys (David He, Jason Louser, Cameron Kubik, and Luka Zuric), and 15-18 Boys (Chris O'Shea, Evan Nilson, Evan Zou, and Zach Kaplan) all broke TVSC 200 Free Relay Team Records . . . . . Angelina Harris and Kyra Sommerstad were 2nd and 3rd for 11-12 girls High-Point . . . . . Emily Bardak was 2nd for 13-14 girls High-Point . . . . Luka Zuric, and Jason Louser were 2nd and 3rd for 13-14 boys High-point . . . . . Cassandra Willie was 2nd in 15-18 Girls High-Point . . . . .


New NCSA Cuts:  Zach Kaplan (200 IM), Cassandra Willie (200 IM).

New Sectional Cuts:  Casey Gavigan (100 fly, 200 IM, 100 free), Chris O'Shea (100 fly, 100 free, 50 free), Cassandra Willie (200 IM, 100 free), Luka Zuric (100 back, 200 IM), Brittany Coughlin (200 IM), Jason Louser (200 IM), and Andrew Stange (100 free).

New 'AAAA' standards:  Hunter Emerson (2), Luka Zuric, and Emily Bardak (2).

New Sr Mets Cuts:  Andrew Stange, David He, Jason Louser, Chris O'Shea (2), Brittany Coughlin, Luka Zuric, and Emily Bardak.

All Best Times:  David He, Jake Vecchio, Emma Canudas, Kaitlyn Ehlers, Eric Kilgore, Erica Lin, Hanna Lin, CJ Pergan, Peter Sloniewsky, AJ Bances, Sophia Genao, Kylie Kramer, Joseph Fontana, Noah Mond, Frankie Pellegrino, Nichole Visintin, Alayna Bances, Sydney Bernhardt, Rachel Chan, Kasidy Chirico, Hope Farrell, James Griffin, and Rebecca Muroff.

Barrier Breakers:  Jake Vecchio (59.6 100 fly), Cameron Kubik (59.7 100 back), Jason Louser (1:58.9 200 IM, 59.9 100 breast), Luka Zuric (1:59.9 200 IM), Chris O'Shea (48.5 100 free).

New 'AAA' standards:  David He (4), Jason Louser, Chris O'Shea (5), Brittany Coughlin, Hunter Emerson, Casey Gavigan (2), Luka Zuric (4), Cassandra Willie (4), and Luke Barbera.

New 'AA' standards:  Eric Kilgore, Frankie Pellegrino, Riley Gavigan (7), Cameron Kubik (4), Rebecca Crane (2), Brendan Williams, Brittany Coughlin (2), Matt Vintis (3), Alyssa Bonneville, Shannon Ryan (2), Liam Preston (2), Luke Barbera (2), Kiersten Clancy, Matt Chan (2), Noah Giunta, Sidney Judson (2), Logan Gregory, and Alec Huner.

Mostly Best Times:  Riley Gavigan, Cameron Kubik, Jason Louser, Matthew Mestres, Rebecca Crane, Adam Albert, Ryan Kaplan, Andrew Stange, Brendan Williams, Emily Yang, Chris O'Shea, Victoria Bogdanski, Rachel Crane, Natalia Giunta, James Monahan, Emilia Retzlaff, Sarah Seale, Kevin Xu, Brittany Coughlin, Matt Vintis, Emma Alexandre, Sarah Chan, Victoria Grosskopf, Karsten Pergan, Hunter Emerson, Casey Gavigan, William Sun, Isabel Xu, Luka Zuric, Alyssa Bonneville, and Sarah Schoenfeld.

New 'A' standards:  Jake Vecchio (3), Emma Canudas (2), Kaitlyn Ehlers, Erica Lin (2), CJ Pergan, Brendan Williams, Victoria Bogdanski (2), Rachel Crane, Kevin Xu (2), William Sun, Isabel Xu, Alyssa Bonneville, an, Shannon Ryan (2), Kiersten Clancy (2), Josh Louser, Noah Giunta, and Emily Anderson.

New 'BB' standards:  Kaitlyn Ehlers, Hanna Lin, CJ Pergan, Peter Sloniewsky (2), AJ Bances, Sophia Genao, Noah Mond, Rachel Chan, Hope Farrell, Adam Albert, Brendan Williams, Victoria Bogdanski, James Monahan, Emilia Retzlaff (2), Sarah Seale, Timofey Kayran, Michael Nasta (2), Lara Sarubbi, Andre Rastegar, and Brian Veit.


March 29, 2015
Eastern Zone Age Group Championships

Angelina Harris, Matt Vintis and David He all scored points for the Metro LSC Zone team at the 2015 Eastern Zone Age Group Short Course Championships in Webster NY this past week. Metro finished in second place behind Potomac Valley LSC.

Matt Vintis finished in 7th place in 100 back for 13-14 boys and swam best time of 56.11. David He finished 5th in 13-14 boys 200 fly with a best time of 2:02.18.

Angelina Harris had another great meet and was Eastern Zone Champion in 11-12 girls 50 breast, was second in 100 breast, 3rd in 200 breast and 7th in 200 IM. In 50 breast she broke the 16-year old Team Record from Amanda Shapiro by .7 sec - 31.03. She also bettered her own Team Records in 100 and 200 breast she set earlier in the season: 1.06.94 and 2:25.80. She also swam a best time in 200 IM with a 2:13.61. Angelina was also part of winning 11-12 Metro girls 200 Medley Relay, where she split a 30.9 in 50 breast. Great job swimmers.

March 29, 2015
Bronze Championships
Meet results     Individual results

56% of races by 54 TVSC athletes at the Bronze Championships at Sachem North and East HS were still best times at the end of a long shortc-course season - 155 best times. With the distance session cancelled due to snow, the total time improvement was still 605 seconds, or more than 10 minutes! New time standards: 32 'BB' times, 27 'B' times, and new 38 Silver cuts.

More High Lights

All Best Times:  Timofey Kayran, Hannah Brockman, Abigail Dimaculangan, Erica Lin, Sofia Mulligan, Vincent Vinciguerra, Adam Albert, Zander Klaric, Olivia Ebenstein, Richard Hall, Hanna Lin, Juhi Rai, and Ethan Timm.

Mostly Best Times:  Nick Bogush, Sydney Bernhardt, Rebecca Muroff, Aiden Rogers, Peter Sloniewsky, James Griffin, Stephanie Alvarez, Joseph Fontana, Sara Louser, Ryan Matheson, Kate Sommerstad, Antonio Vavalle, Kacey McGorry, Rachel Chan, and Michael Nasta.

New Silver Cuts:  Timofey Kayran (2), Hannah Brockman, Abigail Dimaculangan (3), Erica Lin (3), Vincent Vinciguerra (3), Zander Klaric (2), Olivia Ebenstein (2), Richard Hall (2), Hanna Lin, Nick Bogush (3), Sydney Bernhardt, Rebecca Muroff, Peter Sloniewsky, James Griffin (2), Stephanie Alvarez, Joseph Fontana, Sara Louser, Antonio Vavalle (2), Kacey McGorry, Hope Farrell, Dean Rezic, Colm Brown, Joe Sweeney, and Sophia Genao.

New 'BB' standards:  Timofey Kayran, Hannah Brockman (2), Abigail Dimaculangan (2), Erica Lin, Vincent Vinciguerra (2), Adam Albert, Zander Klaric, Olivia Ebenstein, Richard Hall (2), Hanna Lin (2), Nick Bogush (2), Sydney Bernhardt (2), Peter Sloniewsky, James Griffin, Stephanie Alvarez (4), Joseph Fontana, Kate Sommerstad, Antonio Vavalle, Rachel Chan, an, Dean Rezic, Sophia Genao, and Jenna Mond.

New 'B' standards:  Timofey Kayran (3), Hannah Brockman, Vincent Vinciguerra (2), Adam Albert, Nick Bogush, Rebecca Muroff, Aiden Rogers, Peter Sloniewsky (2), James Griffin, Antonio Vavalle, Kacey McGorry, Michael Nasta (2), Grace Farrell, Hope Farrell (2), Anna Libohova, Thomas Miele (2), Yasmine Hamdi (2), Isabel Hoffmann, and Colm Brown.

March 29, 2015
Speedo Sectionals at Ithaca College in Ithaca NY
Meet results     Individual results

Some highlightsJason Louser (13), at his first Sectional meet, makes C-final and breaks Chris Helin's 20-year old (1995) Team Record in 200 breast with a 2:10.64 - Jason also got a Sectional cut in 100 breast bonus race . . . . . . at her first Sectional meet Emily Bardak qualifies for B-final in 200 fly and finshes 5th and makes C-final in 100 fly and 200 IM . . . . . . Alec Huner at his first Sectional meet get his second Sectional cut with a 2:15.3 in his 200 breast bonus event . . . . . . Kyra Sommerstad (12) at her first Sectional meet makes finals in 200 back, finishes in 24th place (5th in C-final) and swim best times in 200 and 400 IM time trials . . . . . . better late than never - garduating senior Hannah Parbst (17) breaks 60 seconds in 100 free time trial and swims personal best of 1:10.7 in 100 breast bonus event . . . . . . Nancy Shemet breaks 60 seconds in 100 fly and swims best time of 1:57 in 200 free . . . . . . graduating senior Evan Zou gets Sectional cut in his 100 breast bonus race and swim best time in 50 free

March 29, 2015
NCSA Junior Nationals Orlando Florida
Meet results     Individual results

Some highlightsCasey Gavigan made D-final in 100 back and in finals finished in 28th place with a personal best 1:05.16 in long course meters or less than 1.8 seconds from a 2016 Olympic Trial cut, She also broke 60 second in 100 fly time trial . . . . . . Emily Anderson broker her own 15-16 girls 200 breast Team Record by 0.6 seconds . . . . . . graduating senior Cassandra Willie swam best times in 200 fly (2:07.2), 100 back (58.4 new NCSA cut) and 200 free (1:55.0) . . . . . . Andrew Stange, Chris O'Shea, Zach Kaplan and Evan Nilsson broke a 12-year old Team Record for 15-18 boys 800 Free Relay from Travis Brennan, Shaun Armstrong, Bill Fortin and (Coach) Mike Smit by 3.5 seconds

March 16, 2015
Metro's JOs and Age Group Team Challenge
at Nassau Aquatic Center

Results JOs     Individual results     Results AGTC     Individual results

27 14-&-Under athletes competed in their JO Championships meet and 13 15-18 athletes competed in their Team Challenge Championships meet this weekend. At the end of the long SC season they still swam 74 best times. Several swimmers, who qualified at Silvers two weekends ago, had a hard time to swim same times or faster as this weekend's meets. Swimming fast at multiple championship meets at the end of season --- swimming fast when it counts --- is difficult but a very important skill to acquire.

Some high lights.

Liam Preston broke Dylan Champagne's 2012 9-10 Team Record in 100 Free and was High-Point winner for 10 & Under boys. Liam was JO Champion in 100 & 200 free, 50 fly and 200 IM.

Luka Zuric had a great JOs, and was 3rd in High Points for 13-14 buys. Luka swam (his first) Sectional cuts in 200 free, 200 back, 100 fly and 400 IM and was JO champion in 200 free, 100 fly and 200 back.

Kyra Sommerstad broke her own 11-12 Team Record in 200 back again and was JO Champion in a new JO record of 2:06.46. Kyra aslo swam Sr Mets cut in 400 IM and was 10th in High Point.

Angelina Harris broke Emily Bardak's 2013 11-12 200 fly Team Record by over 1 second. Ange also swam three more Sr Mets cuts (200 fly and 200 and 400 IM) and was 14th in High Point.

11-12 girls Frankie Pellegrino, Rebecca Crane, Angelina Harris and Kyra Sommerstad broke the 2001 400 Free Relay Team Record from Caitlyn Napoli, (Coach) Emily Fleckenstein, (Coach) Kandra Kane, and Jayne Molano. Hunter Emerson was 9th in High Point for 10 & Under boys and CJ Pergan was 20th in High Point for 11-12 boys.

New 'AAAA' standards:  Luka Zuric (6), Angelina Harris, and Liam Preston.

New Sr Mets Cuts:  Brendan Williams (1650 free), Luka Zuric (100 free), Angelina Harris (200 & 400 IM and 200 fly), and Kyra Sommerstad (400 IM).

2015 JO Champions:  Liam Preston (100 & 200 free, 50 fly and 200 IM), Luka Zuric (200 free, 100 fly and 200 back), and Kyra Sommerstad (200 back).

Top-8:  Liam Preston (9), Luka Zuric (6), Kyra Sommerstad (5), CJ Pergan (4), Angelina Harris (3), Hunter Emerson (2), Brendan Williams (1), and Logan Gregory (1).

Top-16:  Hunter Emerson (5), Angelina Harris (4), CJ Pergan (2), Kyra Sommerstad (2), Brendan Williams (1), Luka Zuric (1), and Logan Gregory (1).

All or Almost All Best Times:  Brendan Williams, Luka Zuric, CJ Pergan, Jake Vecchio, and Frank Barbera.

New 'AAA' standards:  Brendan Williams (2), Angelina Harris, and Hunter Emerson.

New 'AA' standards:  Brendan Williams, CJ Pergan (3), Shannon Ryan, Riley Gavigan, and Kiersten Clancy.

March 8, 2015
TVSC 8-&-Unders Tied for Spirit Award at
Metropolitan 8-&-Under Championships

Meet results     Individual results     Pictures
High points boys     High points girls

Mine Craft was the theme - pretty sure swimmers from every team wanted to be us, we were cool! The excited, nervous and jittery swimmers were bouncing around pool deck all weekend with some waves to parents, big smiles and a few tears from behind the blocks.

We had some amazing swims and swimmers. Two of our girls scored high points - Emily Herr won "High Point" for 7-year old girls and Claudia Retzleff finished in 2nd place for High Point for 6-&-Under girls . . . 1 point away from 1st place! Congratulation girls!!!

What a fun exciting meet for all our swimmers - for some it was their very first swim meet and what a fun way to start out. All the boys and girls had such great team camaraderie, with pats on the back, lots of high fives, helping each other out of the pool, cheering for one another and then explaining to each other how sharpie does come off your hand if you scrub it. All the swimmers were so intent and focused on their swims with true heart, it was a great swim meet.

Not sure what was more exciting for the swimmers: the events they swam, staying at the hotel with teammates, playing in the hotel pool, climbing the rock wall, or losing a tooth. 8 & Under Champs was more than about swimming; it was about being together as a team and having a blast!

March 1, 2015

Another 11-12 Girls Relay Team Record Broken


Rebecca Crane climbing out of the pool being congratulated by her teammates Angelina Harris, Frankie Pelligrino and Kyra Sommerstad after they broke the Dec-1999 400 Medley Relay Team Record from Nicole DaSilva, Julia Smit, Caitlyn Napoli, and Christa Narus by 9 seconds --- 4:14.49. Congratulations girls!

Silver Championships at Ward Melville HS Pool
Meet results     Individual results     Pictures

Friday  results     Individual results

Saturday results  AM session     PM session

Sunday results  AM session     PM session

TVSC Board and TVSC parents thank you for running another great meet. 97 athletes swam 236 best times this weekend. New time standards: 1 'AAA' times, 8 'AA' times, 31 'A' times, and 19 'BB' times. New qualification times: 28 JO cuts, and 17 Zone Qualifier cuts,

More High Lights

All Best Times:  Frank Barbera, Hayley Adams, Jake Vecchio, Adam Albert, Emilia Retzlaff, William Sun, Sydney Bernhardt, Timofey Kayran, Hannah Brockman, Owen Gavigan, Angelina Harris, Declan Kubik, Rebecca Muroff, CJ Pergan, Peter Sloniewsky, Kyra Sommerstad, Vincent Vinciguerra, Joseph Fontana, James Griffin, Victoria Grosskopf, Antonio Vavalle, and Eric Wang.

New 'AAA' standard:  Kyra Sommerstad.

Barrier Breakers:  breaking 1 minute in 100 free Natalia Giunta and Shannon Ryan; breaking minute in 100 back Cameron Kubik.

New Zone Qualifier Cuts:  Jake Vecchio, Angelina Harris (2), Kyra Sommerstad (2), Riley Gavigan (2), Cameron Kubik (3), Shannon Ryan, Luke Barbera, Christopher Stange, Josh Louser, Karen Li, Keelyn Friberg, and Amanda Sarubbi.

New 'AA' standards:  Angelina Harris (2), CJ Pergan, Riley Gavigan (2), Cameron Kubik (2), and Shannon Ryan.

New JO Cuts:  Frank Barbera (2), William Sun (3), CJ Pergan, Riley Gavigan (5), Luke Barbera (3), Christopher Stange, Olivia Schlegel (2), Josh Louser, Rebecca Crane, Kiersten Clancy, Brett Adams, Noah Giunta, Frankie Pellegrino, Michael Muroff, Emily Yang, Kiera Mutarelli, Charlie Shemet, and Richie Chiarella.

Mostly Best Times:  Riley Gavigan, Cameron Kubik, Shannon Ryan, Emily Herr, AvaGrace Monti, Luke Barbera, Emma Canudas, Christopher Stange, Brennyn Veit, Kate Sommerstad, Rachel Crane, Erica Lin, Olivia Schlegel, Josh Louser, Rebecca Crane, Edward Freudenberg, Karen Li, Matthew Mestres, Brian Veit, Zander Klaric, and Joe Sweeney.

New 'A' standards:  Frank Barbera (2), Hayley Adams, Jake Vecchio, William Sun (2), Kyra Sommerstad, Riley Gavigan (4), Shannon Ryan (3), Emily Herr, Luke Barbera, Christopher Stange (2), Kate Sommerstad (2), Josh Louser (2), Matthew Mestres, Kiersten Clancy, Keelyn Friberg (2), Frankie Pellegrino (3), Kiera Mutarelli, and Natalia Giunta.

New Silver Cuts:  Rachel Crane, Amanda Sarubbi, Nichole Visintin, and Natalia Giunta.

New 'BB' standards:  Emilia Retzlaff, Sydney Bernhardt (2), Hannah Brockman, CJ Pergan, Joseph Fontana, Eric Wang, Emily Herr, Brian Veit (2), Joe Sweeney, Brett Adams (2), Abigail Dimaculangan, Sophia Genao, Kaitlyn Ehlers, Jack Dillon, Olivia Ebenstein, and Justin Zhang.



TVSC Dinner Dance
Villa Lombardi's Holbrook
May 1
7:30-11:30 PM




Sr Winter National
Qualifier

Casey Gavigan

NCSA Jr National Qualifiers

Emily Anderson
Casey Gavigan
Zach Kaplan
Evan Nilsson
Chris O'Shea
Andrew Stange
Cassandra Willie

Spring Sectional Qualifiers

Emily Anderson
Emily Bardak
Rita Chen
Brittany Coughlin
Angelina Harris
Alec Huner
Casey Gavigan
Zach Kaplan
Jason Louser
Evan Nilsson
Chris O'Shea
Hannah Parbst
Nancy Shemet
Sarah Schoenfeld
Kyra Sommerstad
Andrew Stange
Cassandra Willie
Evan Zou
Luka Zuric


2014-2015 Short Course
IMX Rankings


2012 Olympic Trial Qualifiers

TVSC alumni:
Tom Luchsinger
Julia Smit
Mike Smit


2008 Olympic Trial Qualifiers

Tom Luchsinger

TVSC alumni:
Julia Smit
Mike Smit


2008 Olympic Team Member

TVSC alumna:
Julia Smit

2004 Olympic Trial Qualifiers

Julia Smit
Mark Hill


2000 Olympic Trial Qualifier

TVSC alumnus:
Chris Helin